Contaflux

Contabilitate WEB
Acum este 29 Mar 2024, 11:34

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Verificare data la iesiri
MesajScris: 21 Noi 2015, 20:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2014, 17:26
Mesaje: 11
Localitate: Bucuresti
Am de facut o situatie pentru o cunostinta cu niste vanzari din 2011 pana in 2014 la o societate, facturi emise clasic, cu mana pe formular tipizat. Ca sa nu folosesc un excel m-am gandit sa bag datele in contaflux, asa am descoperit acest aspect - softul face si o verificare dupa data de introducerea actelor. Facturile fiind emise de persoane diferite si mai multe puncte eu am ales sa introduc datele in ordinea actului, dar e o mica problema, softul tau face o verificare dupa data si nu salveaza daca bagi un document cu o data mai mica decat ultimul act introdus.
Concret factura nr 820 emisa pe 20.11.2011 si factura 915 emisa pe 12.11.2011 de alta persoana.
Sfat: ar trebui sa permita salvare cu mesaj de atentionare (in caz ca e gresit introdusa data), nu asa cum face acum nu salveaza si da eroare.
Eu in situatia mea am rezolvat problema simplu, am schimbat data ca nu ma intereaza decat o lista cu nr act si valoare, dar daca era o situatie "reala" ar fi trebuit sa sterg vreo cateva zeci de acte si sa l-e introduc in ordinea datei nu a numarului.
Alt caz, daca ai "uitat" (ai sarit un act, nu l-ai primit, a ramas la vanzator etc.) sa bagi un act si vrei sa-l introduci dupa cateva zile, dar intre timp ai mai introdus acte cu data mai recenta ce faci?

LE. am gasit o solutie de compromis, am salvat la data curenta, dupa aceea am modificat si salvat. Banuiesc ca aceeasi verificare se face cam peste tot si cred ca merge acceasi solutie de compromis, o sa verific.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Verificare data la iesiri
MesajScris: 22 Noi 2015, 21:01 
Neconectat
Site Admin

Membru din: 21 Aug 2014, 18:23
Mesaje: 96
La iesiri lucrurile asa functioneaza. Nu se poate sa ai un numar de factura mai mare decat anteriorul dar, data sa fie mai mica.
In cazul mai multor puncte de lucru se puteau defini mai multe serii de facturi si cred ca era ok.
La intrari lucrurile stau altfel.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România